Surfireisile koos lapsega

Üha enam on hakanud populaarsust koguma aktiivne puhkus ehk reisil olles harrastatakse teatud spordiala. Kuid mida teha aktiivsel puhkusel lastega – võtta nad kaasa või jätta koju?

Talvel on lumelauareiside kõrval tõusmas üheks populaarsemaks aktiivseks puhkuseks surfireisid, mis tihtilugu viivad troopilistesse sihtkohtadesse, kuhu paketireise ei tehta. Seega seisavad paljud lahkheli ees, kas võtta lapsed kaasa või jätta koju. Tihti on koju jätmine ka võimatu, kuna reisile minnakse pikemaks ajaks ning lapsi koju jätta ei tahaks. Kolm surfarist ema – Jane, Anne-Mai ja Triin – on veendunud, et lapsi saab aktiivsele puhkusele kaasa võtta ning annavad soovitusi, kuidas muuta reis nauditavaks kõigile.

Mida lapsega reisimisel silmas pidada?

Asukoha valik

Lapsega reisimise teeb märkimisväärselt lihtsamaks sama ajavöönd, kuid see ei tähenda, et reisida ei tasuks teise ajavööndisse. Reisides kaugemale, tasub paar esimest päeva võtta rahulikumalt, et ajavahega harjuda ning uude rütmi sisse elada. Kindlasti tasub enne uurida, mis on asukoha head ja vead ning kas lapsele vajaliku saab poest hankida. Uuri enne välja, millised on terviseriskid ning kuidas neid minimeerida. Tulenevalt lapse vanusest ja lemmik või põhitoidust, uuri kas see on kohalikel poelettidel olemas või oleks see hea kaasa varuda.

Anne-Mai koos lapsega palmide all Cabarete, Dominkaani Vabariik

Lennureis

Lennureisi valimisel tuleks vaadata hinnast rohkem ühenduste aegu – kui pikk on kogu reis ning kui palju tuleb lennujaamades oodata. Pikematel reisidel tasub valida öölennud, et lapsed magaksid suurema osa reisist. Võimalusel soovitame valida ka lennufirma, mis paistab silma hea teenindusega ning on lapsesõbralik. Samuti uuri, kas sinu pagas saadetakse kohe lõppsihtpunti ja mis on pagasi kaalupiirang. Sülelastel üldjuhul käsipagasit ei ole ning äraantava tasuta pagasi olemasolu on lennukompaniidel erinev. Kergkäru on enamikel lennuliinidel tasuta ning kompaktsema saad isegi pardale võtta.

Lennujaamades ringi jalutamiseks, on mugav kasutada kõhukotti, mis küll tuleb turvakontrollides ära võtta, isegi kui laps magab.

Tasub mõelda asjadele, mis teevad lapse uinaku ja vanema olemise mõnusamaks. Näiteks lennuki õhkutõusmise ja maandumise ajal, on rinna või luti imemine heaks abimeheks, et õhurõhu muutumine kõrvadele liiga ei teeks. 

Triinu tütar Sarah kohalike lastega mängimas

Mida lennureisile kaasa võtta?

Osta lapsele kaasa mõni uus mäng, mis teda lennureisil paeluks ning tegevuses hoiaks. Soovitame kaasa võtta ka snäkke – isegi spetsiaalselt lastele tellitud lennukitoit ei pruugi neile maitseda. Väikelapse toidu soovitame eelnevalt ette tellida. Beebi puhul tuleks valmis varuda paari esimese päeva asjad (söök, mähkmed), et ei peaks kohalikku kaubandusse kohe süvenema ning sealt sobiliku leidma. Kaasa tasub pakkida ka lapse apteegikraam ja päikesekaitsevahendid.

Mida paljud ei tea, beebidele on lubatud pardale võtta püree, vedeltoit ja vesi. Beebitoidule viiakse läbi eraldi kontroll, seega paki need nii, et oleks lihtne ette näidata.  Samuti uuri kindlasti lennuliinilt, kas neil on olemas ka beebivoodid.

lapsega surfireisil

Jane koos lastega El Gounas, Egiptuses

Majutus

Lastega reisimise puhul on bassein A ja O! Rannamänguasjad ja madratsid võib ka kohapealt soetada. Boonuseks on majutuskoht, mis rannas või selle vahetus läheduses. Näiteks saavad väikelapsed mõnel päeval toas magada, kui kergkäru lõunauinak sobima ei peaks. 

Kasuks tuleb ka ka söögitegemise võimalus. Alati ei pea väljas sööma ning kodus kokkamine võimaldab teha lapse jaoks juba tuttavaid ja koduseid toite. Mitmele süüa tehes, on see ka rahakotile sõbralikum.

Elu reisil teeb mugavamaks reisivoodi, kui on isiklik olemas, siis tasub see kaasa võtta. Seal saab nii mängida kui magada. Osades majutuskohtades on reisivoodid olemas, kuid vahel on see lisatasu eest ning nende seisukorda ei tea sa enne, kui kohale jõuad.

el gouna surfilaager

Anne-Mai omas elemendis El Gounas, Egiptus

Ühised kokkulepped

Lastega surfireisile minnes on arusaadav, et vanemad soovivad surfata ja lapsed hullata. Tehke kokkulepped, kui suur osa päevast on mõeldud vanemate surfile ja kui suur osa lapsele. Siin saab ka lihtsalt tuule järgi sättida – kui päeva esimeses pooles tuult pole, siis on lapse aeg. Kui puhuma hakkab, siis on randa minek!

Samuti saab lapse varakult kaasata vanemate tegevustesse – ka lohe täispumpamine võib olla lapsega ühine koosveedetud aeg. Tänu sellele, ei hakka talle vanemate surfihaigus vastu, vaid pigem laps nakatub, kuna ta on kaasatud.

Kui mõlemad vanemad surfavad, siis saab kordamööda vees käia. Miks mitte kaasata last ka pildistama või hüppeid vaatama, näiteks loe, mitu korda ema või isa hüppab – tegevus jälle leitud.

Alati tuleb laste puhul kasuks, kui neid on rohkem – seega kutsu ka sõbrad ja nende lapsed kaasa! Või näiteks liitu mõne surfilaagriga, kuhu on veel tulemas lapsi.

Triin Egiptuses, El Gounas

Muud tähelepanekud 

Lastele tuleks enne reisi kindlasti selgitada, milliseks reis kujuneb ja arutada, mida perekeskis või koos teistega, seal peale surfamise teha saab.

Kõige tähtsam on säilitada rahulikku meelt ja mitte üle mõelda, sest lastega reisides tuleb ikka ette ootamatusi. Ära sea endale liigselt piire ning tee asju, mis tunduvad Sulle põnevad. Lapsed võivad olla nõudlikud, kuid nad oskavad ka ootamatutel hetkedel vanemaid üllatada, olles väga lahedad reisikaaslased – ääretult uudishimulikud, ootamatult mõistlikud ja leplikud. Lapsed hoiavad ka täiskasvanud mängulisemad ning õpetavad siin ja praegu elama ning elamisest suuremat rõõmu tundma. Lapsed õpivad oma vanematelt ellusuhtumist – kui lapsevanem on õnnelik ja valmis seiklema, siis laps on samasugune.

Elu on valikute küsimus. Lastega reisimine on rõõm ja julgustame kõiki seda tegema.

lapsega surfamas

Jane tütrega Zanzibaril, Tansaanias




0 Comments