Sträpid või bootsid?

Sträpid või bootsid?

Autor: Kristiin Oja (Professionaalne lohesurfar, IKO Level 3 instruktor)

 

Saan tihti algajatelt küsimuse – kas peaksin ostma need sträpid ehk jala-aasad või peaksin soetama saapad nagu sinu laual?

Lohesurf on tugevalt mõjutatud veelauast ehk wakeboardist, seega oled kindlasti rannas näinud laudu, millel on wake saapad küljes. Lohesurfi ja veelaua tõmme on väga erinev, aga veelaud on suureks mõjutajaks lohesurfis – seega on lohesurfis ka sõidustiil, mida kutsutakse wakestyleks, mis see on – sellest räägime kohe.

 

Kõigepealt sträpidest ehk jala-aasadest

 

Kes lohesurfi õppima tuleb, alustab kindlasti sträpidest. Lohe on algajal raske kontrollida, eriti kui tehakse esimesi veestarte. Kui lohe pidevalt kukub ja jalad lauast välja ei tule, oleks keeruline seda uuesti ülesse saada ja muidu kontrollida. Samuti suurematel kukumistel, tuleb laud jalast ning crashid ei ole nii valusad.

Sträpide eelised:

  • Suurem liikumisruum, kui bootsidel.
  • Kukkumised ei ole nii valusad. Bootside puhul jääb kant kinni ning kuna laud on raske ning ei tule jalast, siis faceplantitakse täie hooga. Ingliskeeles kutsutakse seda catching a heelside edge või catching the toeside edge
  • Lohe kontrollimine on lihtsam sträpidega – kes on alustanud, mäletab kui raske on esialgu lauda jalga panna ja mitte lohe all keerelda. Kui kasutame sträppe, tuleme lihtsalt lauast välja ning katsume lohekontrolli säilitada. Samuti kui lohe vette kukub, on seda lihtsam ülesse võtta kui jalad ei ole kinni. Ka edasijõudnud sõitjal tekib bootse kandes raskusi, kui oleme kukkunud selg lohe poole, ümberpööramine nõuab tugevaid kerelihaseid.
  • Kui algaja ei oska veel ülestuult sõita, saab ta sträpidega laua muretult jalast ning ülestuult kõndida.
  • Sträpid ei vaja nii palju tuult
  • Sträpidega ei ole vajalik nii tugevalt kantida kui bootsidega
  • Sträpidega saab kergemalt ülestuult

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Miks on bootsid head?

Bootsid on mõeldud edasijõudnud sõitjale, kes juba oskab trikke.

Bootside eelised

  • Laud ei tule nii kergelt jalast
  • Parem lauatunnetus
  • Trikkidele saab anda rohkem jõudu, see tähendab kiiremini trikki sisse sõita ja kiiremini trikist välja sõita.
  • Parem pop – saame bootsidega paremini ja tugevamalt kantida.
  • Mugavus – sa ei pea varvastega tugevalt kinni hoida, nagu tihtipeale sträpidega.
  • Me võime lugeda ka eeliseks seda, et me ei kuku üldjuhul üks jalg lahti, mis võib viia vigastusteni. Küll aga nagu eelnevalt mainitud on kukkumised bootsidega valusamad.

 

Kellele ja milleks bootsid?

 

Räägin natuke oma isiklikust kogemusest. Ma olin sträpide usku päris pikalt, sõitsin nendega 5 esimest aastat. Esimest korda proovisin bootse aastal 2011 ning sain väga halva kogemuse. Minu laud oli väga lühike ning bootsid olid vanad ning rasked, mul jäi hüppega kant kehvasti kinni ja panin korraliku laksu. See hoidis mind bootsidest veel paar aastat eemal ning ilmselt oli nii ka parem. Õppisin oma esimesed handlepassid sträpides ning seejärel enamus enda trikid, mida ka praegu teen. Miks ma arvan, et see mängis minu kasuks? Minu isiklik arvamus on, et kõik trikid võiks endale teha selgeks sträpides ning kindlasti ei ole vaja uusi trikke õppida täis poweris. Seljuhul ei ole kukkumised nii valusad – õppimisel kukutakse palju (vähemalt mina pean millegi uue õppimiseks sada korda kukkuma). Tihti jääb valusast kukkumisest halb emotsioon ning siis ei soovita sama triki enam tükk aega proovida, kui üldse. Kui mul enamus handlepassid olid selged, vahetasin sträpid bootside vastu. Bootsid aitasid mul anda rohkem jõudu trikkidesse ning hüpata kõrgemale ja proovida ka 180 kraadi oma trikkidele juurde saada.

Seega minu soovitus siinkohal on siiski õppida trikke sträpides, kui vahetatakse liiga vara bootside vastu, siis areng jääb seisma või ei ole nii kiire. Kahjuks on tänapäeval bootsid rohkem hype ning viis kuidas rannas cool välja näha. Siin ongi sinu otsus, kui tahad areneda ja õppida, siis kindlasti soovitan sträpides trikid selgeks õppida. Samas, kui aga tunned ennast mugavalt ning väga trikkide õppimisel ennast ei pushi, siis kindlasti bootsides sõit on mugavam ja nauditavam.

30420264_10156354335438118_1436239711274685511_o

 

Mis on Wakestyle?

Bootse armastavad just wakestyle stiili harrastajad. Wakestyle tuleb veelauast ning täpsemalt kaablipargi sõidust. Lohest tehakse nö wake kaabel, hoides teda 45 kraadi all, võttes konksust lahti ning veest välja saamiseks kasutatakse ainult popi. Kuna me ei ole enam trapetsis kinni, saab wakestyles teha õhus või maa peal poomivahetusi ühest käest teise, mida kutsutakse handlepassiks. Wakestyle trikid on keerukamad tavaliselt freestylest, kuna nad on tehnilisemad. Kuna lohe ei kasutata õhku saamiseks on nad madalamad kui old school trikid, kus kõrgele lendamiseks kasutatakse just lohe ning selle liikumist. Kuna wakestyle trikid on tehnilisemad, hinnatakse seetõttu neid freestyle võistlustel kõrgemalt.

 

Varustuse valik

 

Bootsid ei sobi iga laua peale, nad vajavad pisut suurema rockeri ning pikkusega lauda. Näiteks kui sträpidega laud oleks minu suurusele ideaalne 133, siis bootse kasutan 135-137 laual. Suurema rockeriga lauad on just Freestyle ja Wakestyle lauad, kuid ka siis tuleb vaadata laua materjali. Näiteks ei sobi bootsid enamus karbon laudadele – kuna nad võivad puruneda.

Screen Shot 2018-04-06 at 11.35.30

0 Comments