Kuidas valida lohet?

Autor: Jane Aluve (IKO Level 3 instruktor, IKO assistant trainer, surfitreener)

Kuidas valida õige suuruse ja kujuga lohet on lohesurfari jaoks nö elutähtis küsimus, sest sellest sõltub nii progress kui sõidu nauding. 
Erinevaid lohebrände on sadu, igal lohebrändil on vähemalt mitu kuni kümme erinevat mudelit, müüjaid on palju ja erinevaid soovitusi samuti.
Lisaks tõstatub veel küsimus, kui suur lohe valida või mis suurused kui osta mitu lohet.
Avame veidi lohe valiku teemat ning proovime seeläbi valikuid lihtsustada just algaja vaatevinklist lähtudes.

Miks on vaja nii palju erineva suurusega lohesid? 
Miks on purjekal erinevad purjed sõltuvalt tuulest? Mida lahjem tuul, seda suuremat purjepinda on vaja, et tuule jõul sõita ja mida tugevam on tuul, seda väiksemat. Lohe puhul on samamoodi.
Lohesurfari puhul saavad otsustavaks lohe suuruse valiku osas ka tema kehakaal ja oskused. Mida kaalukam surfar, seda suuremat lohet on talle vaja, et ta saaks sõita ja nii ka tugevamate tuulte puhul.
Nt 50kg kaaluv naisterahvas ja 90kg kaaluv meesterahvas on lohe suuruse valikul nii erinevas kaalukategoorias, et nt 7ms tuulega võib see mees end surfates väga mugavalt tunda 13,5m2 lohega, samas kui naise jaoks oleks ideaalne suurus 10,5m2 lohe.
Rääkisime siinkohal algajast, kui on aga tegemist kogenuma sõitjaga siis võib ka see 50kg kaaluv naisterahvas sama tuule puhul hakkama saada 13,5m2 lohega (olles siiski veidi ülepurjes) ning ka see 90kg kaaluv mees võib väga heade oskuste korral (ja sobiva ning suurema laua puhul) sõita ka 10,5m2 lohega (kuid kindlasti ei ole see mugav).
Tugeva tuulega nt 15ms on algaja surfar 12-13m2 lohega ülepurjes ehk lohe ei ole enam kontrollitav, tuul nö veab lohe ja surfari endaga kaasa ja surfari jaoks muutub see ilmselgelt väga ohtlikuks, samas kui sellise tuulega nt 7m lohega sõites on olukord surfari kontrolli all, sest purje pind on väiksem, seega ka jõud mida lohet liigutades tekitame, on väiksem.
Kuidas siis valida õige suurusega lohet – oskuste ja kehakaalu järgi.

Kui mitu lohet osta? Hea on omada kahte lohet – ühte lahjema tuule jaoks (5-7/8 ms) ja teist väiksemat tugevamate tuulte jaoks (9-15ms). Kahe lohe suuruse vahe võiks olla 4 ruutmeetrit. Ehk kui suurem lohe on 12m2 siis väiksem tugevama tuule jaoks võiks olla 8m2. Mitme lohe ostu puhul tasub soetada sama brändi ja isegi sama mudeli eri suuruses lohed, sest siis on lohede iseloom sama ja on kergem kohaneda erinevate tuultega.
Screen Shot 2018-06-13 at 11.23.17Ideaalne oleks aga omada kolme lohet, sest suvel soojemate ilmadega on õhk hõredam ja ka 12m2 lohe ei pruugi 5-6 ms tuulega piisavalt jõudu tekitada, et temaga mugavalt sõita. Seega kolmas lohe võiks olla nt 15-17m2 suurune, sest selle lohega saab sellise lahja tuule ja sooja õhu korral mõnusalt ringi kruiisida ning sõltuvalt oskustest trikkegi teha.
Reaalsus on tihti aga see, et algaja saab endale lubada algul vaid ühe lohe ostu. Sellisel juhul soovitame soetada nö Eesti tavatuulte jaoks lohe, mis reeglina on 10,5m2-13,5m2 suurune, sõltuvalt surfari kehakaalust.

Miks aga on vaja nii palju erineva kujuga lohesid? 
Sest lohesurfis on palju erinevaid stiile ja iga stiili jaoks on välja töötatud sobilike omadustega lohe.
Milliseid stiile on? Lainesõit (wave), kursisõit (race), vabastiili trikid mis tulenevad veelauast (wakestyle) ja trikid, mida tehakse lohe jõul kõrgele hüpates (oldschool).

Lohe proportsioon tema pinna suuruse ja pikkuse vahel määrab ära selle, kas lohe sobib paremini ülestuule sõiduks, hüppamiseks (suurem osakaal) või on ta pigem stabiilsem puhangutes, lihtsam kontrollida ja kergem veest üles võtta (väiksem osakaal). Seda saad ka ise arvutada: Osakaal = lohe suurus ruudus jagatud lohe pinna pikkusega.  

Screen Shot 2018-06-13 at 11.18.48Milliseid lohesid on?
* 
C- lohe on wakestyle vabastiili jaoks ideaalne, ta on trikkide tegemisel stabiilne, pöörab kiiresti, kuid tal on väiksem tuule ulatus ning tal ei saa väga palju jõudu maha tõmmata. Samuti on teda raskem veest üles võtta (relaunch). C- lohe ei sobi algajale, vaid osavamale sõitjale, kes teeb wakestyle trikke (trikid, mille puhul lohe on 45 kraadise nurga all, ta võetakse triki tegemise ajaks trapetsi konksust ära ja pannakse maandudes tagasi).

* 5- liiniga lohe on tihti C-lohe, millele on viies liin pandud selleks, et teda saaks kergemini veest üles võtta. Osad brändid kasutavad viiendat liini ka, et anda rohkem stabiilsust neile lohedele, mis on disainitud väiksema kaarega ning et sellise kujuga lohede turvasüsteemid töötaksid paremini. Kui selline lohe vees olles end läbi liinide keerab, on viies liin tihti aga ümber lohe ja nii võib see ka kanga rebestada.
* Bow lohe ja SLE (supported leading edge) lohed on paremad, sest neil saab jõudu jõuliinide trimmerist (adjuster) maha tõmmata ja peale anda, mistõttu on neil lohedel suurem tuuleulatus (neid saab kasutada paremini kui tuul tugevneb (tõmbad trimmerist jõudu maha) ja nõrgeneb (annad trimmerist jõudu juurde)). Bow lohe on lame ja aerodünaamilisem, teda on lihtne kontrollida ja veest üles võtta. Lameda kuju tõttu on jõudu võimalik peaaegu täielikult maha tõmmata ja kui poomist lahti lasta siis lohel kaob kogu jõud. Need lohed on head igal tasemel surfarile, ka lainesurfiks ja kursisõiduks, kuid wakestyle trikkideks nad ei ole head.
* SLE lohe on levinuim lohe mudel. SLE lohe on ideaalne, sest neil on tänu bridle süsteemile (lohe liinid, mis kinnituvad lohe peaballooni külge toetuspinnaga ettepoole – meenutab ämbliku võrku) suur jõu trimmimise (depoweri) ulatus. Need lohed tulevad ka veest väga hästi üles. SLE lohede kuju võib veidi varieeruda, mõni on lamedam, mõni rohkem C-lohe moodi, seetõttu kutsutakse neid ka hübriidlohedeks. Need lohed sobivad igal tasemel surfarile, sh trikkide tegemiseks.
* Foil (madrats) lohe on kerge kaaluga, seetõttu on teda hea kasutada väga lahjade tuultega, ta püsib ka hüpates kauem õhus. Ta on ideaalne kursisõiduks, foilimiseks, lumesurfiks ja maapinnal surfamiseks. See lohe sobib igal tasemel surfarile juhul kui ta on veest ülesvõetav (re-launchable). Self rescue’t on foil lohega raskem teha kui tuul on tugevam või puhangulisem, sest ta ei pruugi siis stabiilselt käituda.
* ARC lohe on C kujuga madratslohe, millel ei ole bridles’eid. See lohe on pehmema iseloomuga kui LEI (leading edge inflatable) lohe ja stabiilse tuulega surfates on ta hea nii vees, maal kui lumel.

Screen Shot 2018-06-13 at 10.55.54

Millise kujuga lohe osta? 
Algajale on sobilik valik SLE lohe, mis tuleb hästi veest üles, on stabiilne ka puhangutes ja lohe jõudu on lihtne ja mugav käsitleda (jõu trimmerist lohe trimmimise ulatus on suur), lohe ei ole liiga kiire, lohe on turvaline (quick release’i tõmmates kaob lohest jõud, sest poom liigub kergesti lohe pikkuse võrra eemale ning lohe ei tõmba enam).
Kallimatel lohedel on kasutusel paremad materjalid, parem disain, turvalisem toode, neil brändidel on ka suurem lohevarustuse testimise võimekus ning neil lohedel on kasutusiga pikem. Lohe materjalidest räägime mõnes järmises blogipostituses.

Lohet ei saa juhtida ilma poomita. Poomi puhul on algajale eriti tähtis, et ta oleks mugav kasutada ja et ta oleks väga turvaline. Lohe poomi puhul on eriti tähtis, et chicken loopi quick release avaneks kergesti, seda oleks kerge kokku panna ning et seda tõmmates liiguks poom lohe pikkuse võrra eemale (kui see nii ei toimi, ei ole see süsteem turvaline). Poom olgu sama brändi oma, mis lohegi, vaid siis on kindel, et ta töötab. Poomidest aga räägime mõnes järgmises blogipostituses.

Kasutatud varustuse puhul tasuks olla ettevaatlik, et varustus oleks algajale sobilik, ei oleks liiga vana ning liigselt kulunud. Rohkem kui 3a vana varustus on aegunud ka turvasüsteemidest lähtuvalt, sest lohede materjalides ja turvasüsteemides, aerodünaamilistes omadustes ja muudes nüanssides tehakse igal aastal arenguid. Kui sa tahad kiiresti areneda ja turvaliselt surfata siis ei tasu lohet soetades neis asjus järeleandmisi teha, olgugi et vanema varustuse soodsam hind peibutab ostma.
Kallimatel brändidel on ka patendid oma uuendustele, seega ei saa ka ühe aastakäigu erinevad tootjad kunagi ühesuguseid tooteid toota.

Teadlik õpilane soetab endale väga turvalise ja kvaliteetse uue varustuse, mis sobib just algajale ning kestab kaua ja toimib hästi ka edasijõudnud sõitja staatuses olles (sh ka trikke tehes). Seetõttu soovitame alustajale surfarile eelkõige Liquid Force NV mudelit, mis vastab ideaalselt kõigile neile tingimustele.

Täiendavate küsimuste, koolituse soovi korral palun võta meiega julgesti ühendust info@surftown.ee.
Ilusat surfituult ja häid surfihetki!

0 Comments